2022 | „Polski film: poziom A2” | Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

„Polski film: poziom A2”
Czytanie performatywne

31 października o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie ukraińscy aktorzy zaprezentują publiczności polskie dramaty współczesne w ukraińskim tłumaczeniu. Czytanie performatywne, coś więcej niż czytanie, nieco mniej niż pełnowymiarowy spektakl, to forma, na jaką zdecydowała się reżyserka widowiska, Roza Sarkisian. Główny akcent położony zostanie więc na autentyczne emocje towarzyszące czytaniu.

Instytut Adam Mickiewicza od początku wojny w Ukrainie inicjuje działania i projekty mające na celu wsparcie ukraińskich artystów oraz ich rodaków. 14 kwietnia rozpoczęła działalność ukraińska sekcja portalu Culture.pl. We wrześniu na ulicach Berlina prezentowana była polsko-ukraińska wystawa bilbordów „Zabójstwo do przyjęcia”. „Polski film: poziom A2” to kolejny projekt Instytutu przygotowywany wspólnie z ukraińskim artystami oraz skupiony na budowaniu wzajemnego porozumienia.

Liczne projekty pomocowe zorientowane na współpracę z ukraińskimi artystami teatru ma swoim programie także Instytut Teatralny. W związku z wojną w Ukrainie rozszerzył program rezydencji artystycznych o twórców z Ukrainy, uruchomił punkt informacyjny Infopoint UA, prezentuje spektakle i czytania skierowane do społeczności ukraińskiej, a wiosną tego roku zorganizował koncert „Ukraina jest światem”, z którego dochód przeznaczony został na ochronę zabytków w Ukrainie.

Tekst, którego wysłucha publiczność podczas czytania „Polski film: poziom A2”, składa się z fragmentów dramatów wchodzących w skład przyszłej antologii takich jak: „Nasza Pani” Agnieszki Charkot, „Sprawa Gorgonowej” Jolanty Janiczak oraz „Popiełuszko” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Przygotowała go Lena Laguszonkowa, a za reżyserię widowiska opowiada Roza Sarkisian, inicjatorka i dyrektorka artystyczna niezależnego charkowskiego Teatru De Facto (2012-2017), a od stycznia 2020 roku etatowa reżyserka Narodowego Akademickiego Teatru Dramatyczno-Muzycznego w Iwano-Frankiwsku.